Így lehet harmonikusabb az otthonod az illóolajoktól!

  • Hírek
  • 2021-11-03
  • 0

Az illóolajok nemcsak a hangulatunkra és az érzelmeinkre lehetnek pozitív hatással, de terápiás céllal vagy akár gyógyító céllal is alkalmazhatjuk őket. De hogyan és mely illatokat válasszuk? Ebben segít illóolaj-kisokosunk.

Most, hogy a legtöbb időnket otthon töltjük, különösen fontos, hogy jól is érezzük magunkat. Ebben nagy segítségünkre lehetnek az aromaterápiás illóolajok. Milyen jó érzés is, amikor egy helyiségbe lépve kellemes illatot érzünk. Az illatok kiválasztását akár napszakhoz is köthetjük.

Az illóolajok erősen koncentrált természetes anyagok, a virágokból, gyümölcsökből, levelekből és gyökerekből nyerik ki különböző technológiák segítségével.

Az illatosítás mellett fertőtlenítésre, gyógyításra is alkalmazhatjuk. Már az ősi kultúrákban és a népi gyógyászatban is használták ezeket az esszenciákat. Az illóolajok nem csak az érzékszerveinkre és az idegrendszerünkre hatnak, számos betegség esetén is jó megoldást kínálnak.

Hogyan használjuk?

Az illóolajok legegyszerűbb és legbiztonságosabb módja, ha a helységet illatosítjuk, és ezen keresztül lélegezzük be magunk is. Csepegtethetjük mécsestartó vizébe, de készíthetünk házi pálcás illatosítót is kedvenc olajunkkal. A legjobb megoldás a helyiség illatosításához azonban, ha párásító készüléket vagy diffúzort használunk. Az Aromax mini száraz diffúzora víz hozzáadása nélkül működik, éppen csak egy filckorongra kell cseppentenünk a választott olajat, és máris pumpálja magából az illatot a szobába. USB-csatlakozóról és elemmel is működik, utóbbi azért nagyon praktikus, mert bárhová vihetjük magunkkal, még akár az autóban is használhatjuk. Lefekvés előtt egy pillanat, hogy filckorongot és illatot cseréljünk.

Rekedtség, nehéz légzés vagy köhögéssel járó légúti megbetegedések kezelésében az illóolajokkal történő inhalálás is hatékony lehet. Kedvencünk azonban a helység illatosítása mellett az aromafürdő. Milyen jól is hangzik! Akár otthon is meglephetjük magunkat egy wellnessélménnyel. 5-10 csepp olajat cseppentsünk 1 kanál tejbe, tejszínbe vagy keverjük közvetlenül a habfürdőhöz, és így adjuk a fürdővízhez. Negyedóra kádban relaxálás után már érezni is fogjuk a hatását. Különösen mozgásszervi, nőgyógyászati, légzőszervi problémák, alvászavarok esetén ideális.

Milyen olajat válasszunk?

Rengeteg illat vagy illatkeverék közül választhatunk. Arra érdemes figyelnünk, hogy mindig figyelmesen olvassuk el az összetevőket, és csak szintetikus anyagoktól mentes, bevizsgált, 100%-ban természetes illóolajakat használjunk.

Teafaolaj: különösen aktuális mostanság fertőtlenítő hatása miatt, hogy az egyik kedvencünk legyen. A téli megfázásos időben a lakást rendszeresen illatosíthatjuk vele, párologtatóban vagy diffúzorban, tisztán tartja ugyanis a légutakat is, és még a hangulatunkat is javítja. Hatása antimikrobiális, antivirális, hangulatjavító és gombaölő. Elsősorban a légzőszervi-, húgyúti- és bőrfertőzéseket okozó kórokozókkal szemben használhatod ki nyákoldó, köptető, emésztést javító, bőrvörösítő és gyulladáscsökkentő hatásait. Javítja a légutak átjárhatóságát, légfertőtlenítő hatású. Mozgásszervi problémák és sportsérülések esetén is jó választás, de a bőrgombára is hatásos. Használhatod légzőszervi problémák esetén mellkasi légzéskönnyítő kenőcsökben, szaunaolajként, inhalálószerként; mozgásszervi betegségek, sportsérülések esetén krémek alkotóelemeként. Arra kell figyelnünk, hogy mivel enyhén toxikus, szembe ne kerüljön, 7 éves kor alatt pedig ne használjuk.

Citromolaj: a hálószoba kedvence, elűzi a stresszt. Hatása antimikrobiális, antivirális, hangulatjavító, összehúzó, szélhajtó, mikrokeringést serkentő. A járvány időszakokban szintén szuper helyiségek fertőtlenítésére és illatosítására, összehúzó, nyugtató, frissítő hatását pedig kozmetikai készítmények, pakolások, szájhigiéniai szerek alkotóelemeként használhatjuk ki. Hatékony segítség felsőlégúti megbetegedések esetén is, de emésztési zavarokra is ajánlják. A légtér frissítése mellett még akár a takarítás során használt vízhez is cseppenhetjük. Megfázás, torokfájás, köhögés, arcüreggyulladás esetén, asztma és allergia enyhítésére inhalálószerként használhatjuk, bőrtáplálásra, a haj erősítésére pedig néhány cseppet keverhetünk a minden nap használt krémünkhöz vagy a hajbalzsamunkhoz. Nyári időszakban a rovarok ellen véd.

Tippünk: Készíts illóolajkeveréket a kullancsok és szúnyogok ellen! 50 ml bázisolajba vagy vízbe cseppents 3 csepp levendula-, 1 csepp citrom- és 2 csepp gerániumolajat, és fújd ruhádra vagy bőrödre!

Levendula: antimikrobiális, antioxidáns és nyugtató hatása mellett fájdalomcsillapító is. Párologtatásra, légfrissítésre, ellazulást elősegítő aromafürdő készítéséhez, rovarcsípés kezelésére, sebgyógyulás elősegítésére, arc- és testápolására, ekcéma, égési sérülések, napégés, reumás és krónikus fájdalmak kezelésére használhatjuk. Masszázsolajként, kenőcsök alkotórészeként hatékonyan enyhíti a reumás fájdalmakat, elősegíti a sebgyógyulást. Antioxidáns, illetve gombaellenes, fertőzésgátló, gyulladáscsökkentő, a faggyúmirigyek működését szabályozó hatása kiválóan érvényesül arc- és testápolószerek alkotóelemeként.

Tippünk: A levendulás fürdőtől extrán bársonyos lesz a bőröd. Készíts szuper kényeztető fürdővizet 1 teáskanál levendulaolaj, egy pohár tej, 2 evőkanál méz, 1 csipetnyi só és 2 tojás sárgájának a keverékéből, és élvezd az illatos kádfürdő jótékony hatását legalább 20 percen keresztül!

Ha többet akarsz megtudni az illóolajról és fajtáikról, keresd fel az Aromax weboldalát.

Fotó: Aromax

Promóció

Megosztás:

Tedd élhetőbbé otthonod és a bolygót!

AROMATERÁPIA A KOCSIBAN? IGEN!

Szólj hozzá az alábbi cikkhez “Így lehet harmonikusabb az otthonod az illóolajoktól!”