A borsosmenta illóolaj megszámlálhatatlan pozitív hatása

  • Hírek
  • 2018-03-05
  • 0

Az egyik legnépszerűbb illóolaj a megfázásos időszakban a borsosmenta, hiszen kitűnően tisztítja a légutakat inhalálva, párologtatva. Ugyanakkor számos további, olyan nagyszerű élettani hatása van ennek a kis zöld növényből előállított olajnak, amiről talán nem is tudtál.

A borsosmenta két másik mentafaj, a vizimenta és a zöldmenta spontán kereszteződéséből született növény, amit az ősi gyógymódok során nagyon régóta alkalmaznak a legkülönbözőbb tünetek enyhítésére. Hűsítő hatása és kellemes íze miatt közkedvelt a téli köhögős időszakban, de nézzük mi mindenre jó.

A jótékony borsosmentaolaj

A borsosmenta összetéveszthetetlen illatát a levelekben és a virágzatokban felhalmozódó illóolajnak, azon belül is a mentolnak és a mentonnak köszönheti. Hamar felismerték ennek az anyagnak a számtalan pozitív hatását. Hosszú a sora annak, mi mindenre gyakorol jótékony hatást a .

A borsosmenta amellett, hogy antibakteriális, vírusölő, hűsítő, tonizáló, fájdalomcsökkentő, izomlazító hatású, továbbá a rovarcsípés okozta viszketés csillapítására is alkalmas. Fejfájásos, szédüléses és migrénes panaszokra enyhítően hathat, meghűléses betegségek esetén pedig kiváló légzéssegítő megoldás. Fürdővízben alkalmazva izzadásgátló hatású. A pattanásos arcbőr tisztításának kiváló természetes segítsége lehet. Aromaterápiás használata is igencsak változatos, hiszen használhatod párologtatáshoz, fürdővízhez, masszázshoz, borogatáshoz és öblögetés készítéshez egyaránt.

Erre feltétlen figyelj!

A magas mentoltartalma miatt csecsemőknél és kisgyermekeknél kerülendő a borsosmenta olaj orr környékén történő használata, vagy az inhaláció, párologtatás. Hat éves kor alatt ne alkalmazzuk a mentol tartalmú olajokat csöppségeknél! A mentol ugyanis olyan mértékben képes a légutakat ingerelni, hogy arra fokozott nyákelválasztással reagálnak, ami szélsőséges esetben fulladást okozhat a kicsiknél.

Hogyan alkalmazd?

Párologtass!
Cseppents pár cseppet párologtatóba, hogy frissítő hatása elűzze a fáradtságot.

Készíts aromafürdőt!
Néhány csepp illóolajat keverj el egy evőkanál tejbe vagy mézbe, adj hozzá a borsosmenta olajat, a keveréket adagold a fürdővízhez. Fáradt izmaidnak igazi felüdülés lesz! Javasolt fürdési idő 10-15 perc.

Szaunázz!
Adj a felöntő kanál vizéhez egy kevés illóolajat, majd elkeverve öntsd a forró kövekre. Garantáltan kitisztulnak a légutak, ellazít és feltölt! Ne felejtsd el megkérdezni a veled szaunázókat, nincs-e ellenvetésük!

Add masszázsolajhoz!
Izomlazító, tonizáló hatását jobban kihasználhatod, ha 0,5 dl semleges illatú, például napraforgó vagy olívaolajban elkeversz 10 csepp borsosmenta illóolajat, és ezzel masszíroztatsz.

Készíts szájvizet!
Csupán néhány csepp és 1 dl desztillált víz összekeverésével öblögess a fertőtlenítés és a friss lehelet érdekében.

Kend be vele a csípést!
Rovarcsípés okozta duzzanatra kenj egy teáskanál olíva olajhoz csepegtetett borsmentát és finoman masszírozd a bőrbe.

Készíts arctisztítót!
Micellás arclemosódhoz cseppents néhány borsmenta olajat és így töröld át az arcodat esténként. Ha pattanásos az arcbőröd, hálás lesz az extra ápolásért.

Szüntesd meg a migrént!
Fejfájás és migrén esetén cseppents borsmenta olajat egy papír zsebkendőre és szagolgasd folyamatosan vagy akkor, amikor erősödik a fájdalom.

Ha az aromaterápiádhoz nemcsak a borsmenta illóolajat szeretnéd használni, akkor párosítsd citrom, fenyő, eukaliptusz, geránium, grapefruit, levendula vagy teafaolaj illatokkal.

Megosztás:

Az aromaterápia évszázados módszertana

Fertőtlenítő hatású gyógynövények

Szólj hozzá az alábbi cikkhez “A borsosmenta illóolaj megszámlálhatatlan pozitív hatása”